Greenpeace podali trestní oznámení na OKD. Kvůli šíření nakažlivé nemoci
Radek KubalaTrestní oznámení kvůli šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti podala organizace Greenpeace na vedení firmy OKD. Podle ekologů těžaři ohrozili životy horníků a jejich rodinných příslušníků. Firma trestní oznámení odmítla komentovat.
Ekologická organizace Greenpeace podala ve čtvrtek trestní oznámení na těžařskou firmu OKD a její management. Společnost, která těží černé uhlí na Ostravsku a Karvinsku, podle ekologů pochybila, když odmítla přerušit provoz na dole Darkov po propuknutí epidemie nemoci Covid-19 mezi horníky.
Vedení OKD se podle Greenpeace dopustilo trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem podle ekologů je, že v době trestného činu byl vyhlášen nouzový stav. Lidem z vedení firmy tak může v krajním případě hrozit odnětí svobody až na tři roky.
Novým druhem koronaviru se kvůli provozu dolu podle dostupných informací nakazilo necelých čtyři sta lidí, z nichž bylo 250 zaměstnanců a přes sto dvacet rodinných příslušníků. Důl Darkov se tak stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice. Podobnou situaci řeší v polském Slezsku, kde je nakažených horníků dokonce už přes 4200.
Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský uvedl, že vedení OKD zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu. „Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit, aby šíření nemoci předešel,“ řekl Rovenský.
Podle tiskového mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka vyvolává postup firmy OKD pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát ohled na horníky. Důležité to podle něj je zejména proto, že Česká republika směřuje k útlumu uhlí. „Při ústupu od uhlí musí stát brát zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu,“ uvedl Hrábek.
OKD: bez komentáře
Tisková mluvčí OKD Naďa Chattová Deníku Referendum do telefonu řekla, že o trestním oznámení slyší poprvé. „O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat,“ upřesnila Chattová v e-mailu.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula Deníku Referendum řekl, že na trestní oznámení nemá vyhraněný názor. Podle něj Greenpeace využilo svého práva, které mu přísluší. „Doufám, že to není pouze snaha o zviditelnění, ale že má Greenpeace o téma pracovních podmínek horníků skutečný zájem,“ řekl Středula pro Deník Referendum s dodatkem, že hlubinný důl se nedá ze dne na den jednoduše zavřít.
Karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) krok Greenpeace uvítala. Podle ní je dobře, že policie prošetří, zda OKD neporušila zákon. „Zaměstnanci tvrdí, že po údajném útlumu těžby pokračuje čelba a v dole se nic zásadního nezměnilo. Havíři i občané Moravskoslezského kraje jsou v současnosti rukojmí špatných rozhodnutí OKD a státu,“ řekla Klusová Deníku Referendum.
Koronavirus se mezi horníky dolu Darkov začal šířit už 30. dubna, tedy během nouzového stavu, který trval až do 17. května. Počet nakažených se postupně zvyšoval, přičemž 18. května začali hygienici plošně testovat zaměstnance dolu. Výsledky potvrdily nákazu u sto třinácti horníků a šesti rodinných příslušníků. Přesto OKD těžbu neomezila.
K tomu společnost sáhla až 25. května, kdy bylo prokazatelně nakaženo přes dvě stě lidí. V podzemí ale dále probíhaly práce, které byly podle OKD nutné k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu, aby se odvrátily nenávratné škody. Greenpeace o tom má ovšem pochybnosti. Jak to bylo v realitě, by mělo ukázat policejní šetření.